poniedziałek, 21 stycznia 2013

Można nie jeść mięsa? Można !


Chcę przybliżyć wam temat wegetarian (broń Boże żebym wam narzucała moją opinię na ten temat). Niektórzy mówią że jest to głupota, ja myślę inaczej i chcę wam przybliżyć ten temat :) No i na razie jestem na etapie "nie jem mięsa" a nie "jestem wegetarianką".  (nie zniechęcajcie się długością :p )


Wegetarianizm ^ jest to rodzaj diety która cechuje się nie spożywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego, a czasem również jaj lub nabiału. Inaczej mówiąc wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego
 • Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.
 • Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów.
 • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.
 • Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt. Poza mięsem nie spożywa się również mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań. Terminu weganizm używa się też do określenia proekologicznego stylu życia obejmującego niekorzystanie z produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki. Przy takim rozumieniu terminu weganizm samą dietę odrzucającą pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywa się ścisłym wegetarianizmem.
 • Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem jest produkt naturalny, którego pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny, czyli owoce w znaczeniu botanicznym, do których zaliczają się: ogórki, kabaczki, pomidory, bakłażany, jak i owoce w znaczeniu kulinarnym, np.: jabłka, banany, pomarańcze etc.

I święta vege :
 • Tydzień wegetarian - ostatni tydzień maja 
 • Światowy dzień wegetarianizmu - 1 października
 • Dzień wegetarian - 11 stycznia
   Quchnia wege - świetna strona z przepisami wegetariańskimi/wegańskimi.
Dlaczego ludzie zostają wegetarianami ?

ZDROWOTNE: Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie, zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworów, osteoporozy i miażdżycy. Zgodnie z długoterminowymi badaniami Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów prowadzonymi przez ponad 21 lat na grupie 1900 wegetarian, żyją oni dłużej niż przeciętni ludzie.

MORALNE: Motywacją do przejścia na wegetarianizm jest dla niektórych przekonanie o możliwości zmniejszenia głodu na świecie. Uważają oni, że produkcja mięsa zużywa duże zasoby pasz, w tym pasz roślinnych. Zmniejsza to, ich zdaniem, ilość produktów roślinnych przeznaczonych na żywność dla ludzi i ogranicza możliwość dostarczania jej biedniejszym regionom, np. Afryce.

Wegetarianie uważają, że zwierzęta cierpią i powinny być lepiej traktowane. Sprzeciwiają się oni zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wielu z nich wierzy, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń.

(źródło: wikipedia)

RELIGIJNE: ( m.in : buddyzm, hinduizm, dżinizm, Ruch Rastafari )

Są też ludzie wychowywani na wegetarian lub ci którzy ze względów ekonomicznych (afryka, azja, ameryka południowa) nie jedzą mięsa.


Europejski znak wegetarian to VLABEL, pojawia się też na opakowaniach żywności wegetariańskiej.-------------------------------------------------

Jeśli macie pytania co do tego tematu, z chęcią na nie odpowiem. Jeśli się z czymś nie zgadzacie - również piszcie. 

Myślę że to wszystko, pracuję nad przepisami do mojego kulinarnego bloga ( będą zdjęcie ^^ ). Powinny pojawić się w ciągu kilku dni.

Zapraszam też do udziału w ankietach :) 

5 komentarzy:

 1. moja siostra jest wegetarianką i prawie w ogóle nic nie je bo u nas nie ma nic innego niz mięso. ;p
  zapraszam do mnie w wolnej chwili. ;): za-ko-cha-na.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi też jest ciężko, często jem u babci a tam wiadomo: Mięso na pierwszym miejscu. I spróbuj przetłumaczyć ... :p

   Usuń
  2. U mnie na szczęście obyło się bez konfliktów, troszkę gadania było i wciąż się zdarza, ale po trzech latach w zasadzie nie widzę minusów, jestem zadowolona z tamtej decyzji:)

   Usuń
  3. No u mnie na początku też a teraz po prawie 2 miesiącach już wszyscy zaakceptowali moją decyzję ;) Myślałam, że będzie gorzej :p

   Usuń
 2. Kiedyś miałam "fazę" na wegetarianizm. Ale przy mojej wadze 38kg i wieku 17 lat to mogło się skończyć śmiercią ;(


  repriseuse.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, dzięki tobie robi mi się cieplej w serduszku <3

Niestety WSZYSTKIE komentarze z adresem bloga będą usuwane. I tak odwiedzam wszystkich którzy skomentują :)

Moderacja jest włączona po to, żebym nie przeoczyła żadnego komentarza :)